Prodej nemovité věci je činnost administrativně náročná. V průběhu prodeje na vás zákon nastražil důmyslné pasti v podobě nejrůznějších dokumentů, které je třeba doložit. Rádi vám s vyřízením dokladů pomůžeme, aby prodej vaší nemovitosti proběhl bez komplikací, dle regulí zákona.

Písemný souhlas s prodejem nemovité věci

Víte, že potřebujete písemný souhlas manžela/ky s prodejem nemovité věci, pokud manžel/ka ve vaší nemovitosti bydlí, i když nemá k nemovité věci žádná vlastnická práva? Bez tohoto dokumentu je prodej ohrožen až 3 roky po přepisu na katastru nemovitostí. Podpis vašeho manžela/ky na souhlasu musí být dokonce i úředně ověřen.

Co je štítek PENB

Energetický štítek (správně Průkaz energetické náročnosti budovy neboli PENB) označuje energetickou náročnost budovy – určuje množství spotřebované energie za rok při běžném provozu hodnocené budovy z hlediska nároků na energie (a tedy i nákladů) potřebných pro provoz (elektřina, plyn).

Od 1. 1. 2013 je nutný mj. při prodeji domu, bytu v osobním vlastnictví i nerekreačních staveb od výměry nad 50 m2.

Štítek pro vás obstaráme

Zpracování PENB zajistíme našim klientům za mnohem nižší cenu, než je na trhu běžná. Energetický štítek pro nás zpracovává certifikovaný specialista, který nám PENB dodá vždy v rozumném časovém horizontu, většinou do týdne od návštěvy nemovitosti.

Jak na přepis energií

Při prodeji vaší nemovitosti vás bude zajímat ukončení odběru energií, při kterém je třeba vyplnit pár dokumentů. Také je dobré převod energií co nejlépe načasovat v součinnosti s novým vlastníkem nemovitosti, aby odběrné místo neskončilo v černém odběru.

Časově úsporná varianta je, když se s novým vlastníkem domluvíte a na pobočku dodavatele energií zajdete společně. Pokud obě strany zvládnou odevzdat všechny dokumenty, lze vyřídit přepis energií i během jediného dne. Jestliže zvolíte řešení přes e-mail, elektronicky či poštu, počítejte s vyřizováním v řádu několika dní až týdnů.

Důležitá je spolupráce

Určitě se snažte s novým majitelem domluvit. Jinak se může snadno stát, že vy jako odběratel na odchodu ukončíte smlouvu k určitému datu, zatímco nový odběratel se přihlásí o pár dní později. A je tu černý odběr. A to se vám nebude chtít řešit.

Jaké dokumenty potřebujete

To záleží na dodavateli energií. Postup přepisu energií se u jednotlivých společností liší:

Jsme tu pro vás

Nedílnou součástí našich služeb je i daňové poradenství. Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit s žádostí o radu.

Máte jakýkoliv dotaz ohledně nejrůznějších dokladů, které je třeba v průběhu prodeje vaší nemovitosti obstarat? Ozvěte se nám.